Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Zobacz zdjęcia >>>

FESTYN RODZINNY "MAMA, TATA I JA"

Zobacz zdjęcia >>>

 

WYCIECZKA DO KIELC CHĘCIN I LEŚNEGO ZACISZA

W dniu 29 maja 2017r., kilkanaście minut po siódmej godzinie wyruszyliśmy na całodniową szkolną wycieczkę. My, czyli klasa III, II, I i przedszkole. I oczywiście nasze panie. Najpierw pojechaliśmy do kina w Kielcach i oglądaliśmy film pt.: ,,Smurfy, poszukiwacze zaginionej wioski". Bajka była bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu i pokazywała walkę dobra ze złem. Później wyruszyliśmy do Chęcin, gdzie zwiedzaliśmy bardzo stare ruiny królewskiego zamku. Przebrany za rycerza, sympatyczny pan przewodnik opowiadał mnóstwo ciekawych historii. Wspominał między innymi: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i królową Bonę. W Chęcinach braliśmy udział w zabawach, nauczyliśmy się dworskiego tańca, zjedliśmy obiad i kupiliśmy pamiątki. Następnie pojechaliśmy do Leśnego Zacisza w okolicach Morawicy. Tu też mieliśmy świetnie zorganizowany czas. Najpierw byliśmy w mini-zoo, potem jeździliśmy bryczką. Po przejażdżce zjedliśmy pyszną, grillowaną kiełbaskę. Na sam koniec pobytu w Leśnym Zaciszu cała grupa bawiła się na ogromnym
i bogato wyposażonym placu zabaw. Największym powodzeniem cieszył się park linowy, suche baseny i mini-siłownia. Do Wilkowej wróciliśmy przed dwudziestą. To była wspaniała wycieczka. Mój młodszy brat i ja nie czuliśmy zmęczenia, wieczorem długo opowiadaliśmy rodzicom wrażenia.

Jakub Czerwiec, uczeń III klasy

Zobacz zdjęcia >>>

 

"JAK DOBRZE NAM ZDOBYWAĆ GÓRY."

Dnia 18 maja bieżącego roku wczesnym rankiem uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wilkowej zebrali się na placu przed szkołą, by pod opieką nauczycieli wyruszyć na dwudniową wycieczkę do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po kilkugodzinnej podróży autokarem dotarliśmy do celu. Majestatyczne Tatry powitały nas piękną słoneczną pogodą. Gdy opuściliśmy autokar, spotkaliśmy się z przewodnikiem tatrzańskim, który towarzyszył nam przez niemalże cały pobyt w Zakopanem. Na początku naszej wyprawy wszyscy zatrzymaliśmy się u stóp góry Krokiew, gdzie znajdują się skocznie narciarskie. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o największej z nich, słynnej Wielkiej Krokwi, którą do tej pory mogliśmy podziwiać tylko w telewizji podczas transmisji zawodów narciarskich. Następnym punktem programu naszego pobytu w górach był Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć groby wielu wybitnych osób: m.in. Stanisława Marusarza, słynnego skoczka narciarskiego, Stanisława Witkiewicza oraz Kornela Makuszyńskiego, autora takich książek jak: "Przygody Koziołka Matołka", "Awantura o Basię" oraz "Szatan z siódmej klasy", co wywołało w nas niemałe emocje, gdyż ta ostatnia powieść była naszą aktualną lekturą. Później poszliśmy zwiedzić pobliski drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył nam wjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę, gdzie z zachwytem podziwialiśmy wspaniałą panoramę Tatr oraz kupowaliśmy pamiątki dla nas i naszych bliskich. Następnie spacerem udaliśmy się w stronę Butorowego Wierchu, słuchając opowieści przewodnika o otaczających nas górach oraz faunie i florze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Gdy zjechaliśmy kolejką ze szczytu Gubałówki, zwiedziliśmy najsłynniejszą zakopiańską ulicę - Krupówki, gdzie próbowaliśmy słynne oscypki oraz podziwialiśmy architekturę regionu. Po całym dniu wrażeń udaliśmy się autokarem do pensjonatu, w którym zjedliśmy obiadokolację i spędziliśmy noc. Rano, tuż po śniadaniu,pojechaliśmy do Doliny Kościeliskiej, gdzie z wysiłkiem wspięliśmy się na wysokie wzgórze, by tam zachwycać się urokami Jaskini Mroźnej, której długość wynosi 571 m. Następnym punktem naszej wyprawy był zakopiański Aquapark, w którym spędziliśmy miło czas, pływając w basenach, walcząc z rwącym nurtem "dzikiej rzeki" oraz zjeżdżając z wysokich zjeżdżalni wodnych. Po tych wszystkich atrakcjach pojechaliśmy do McDonalda, aby zjeść posiłek i zregenerować siły, a później ruszyliśmy w drogę powrotną.

Po godzinie 20.00 pełni wrażeń dotarliśmy do Wilkowej i zachwyceni minionym wyjazdem wspominaliśmy piękne chwile spędzone z przyjaciółmi w urokliwych górach. Wycieczka do Tatrzańskiego Parku Narodowego na pewno długo pozostanie w naszej pamięci jako wyjątkowa lekcja przyrody i historii.

Aleksandra Nalepa, Natalia Kawalec - uczennice kl. VI

Zobacz zdjęcia >>>

ŚWIĘTO KSIĄŻKI

" A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz".

                                                                                Mikołaj Rej

15 maja 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wilkowej odbyły się obchody Szkolnych Dni Książki. Punktem kulminacyjnym obchodów był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy piątej.

Widzowie usłyszeli wiersze i piosenki zachęcające do czytania
i wypożyczania książek, podkreślające rolę książki w życiu człowieka. Poznali także proces tworzenia książki oraz nazwy zawodów z tym związanych np. autor, ilustrator, introligator, składacz.

Chcąc skutecznie wprowadzić uczniów w świat literatury oraz ugruntować ich zamiłowania czytelnicze, biblioteka szkolna organizowała konkursy promujące czytelnictwo np. "Obycie umila życie" , "Pocztówka z pozdrowieniami", "Najlepszy czytelnik" czy też współzawodnictwo klasowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konkursy błyskawiczne "Czy znasz to przysłowie?", "Jaki to autor?", "Jaki to tytuł?".

Przedszkole oraz uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć przedstawienie promujące czytelnictwo, wystawione w Centrum Kultury w Łubnicach 20 kwietnia 2017 r. Po spektaklu uczestnicy wycieczki odwiedzili czytelnię i wypożyczalnię Biblioteki Publicznej w Łubnicach, gdzie zapoznali się z jej działalnością oraz ofertą imprez bibliotecznych .

Nasza szkoła wystąpiła także z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach programu wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"-Priorytet 3. Nasz wniosek został pomyślnie zweryfikowany i wnioskowana kwota została przydzielona PSP w Wilkowej . Pozwoli to nam wzbogacić księgozbiór
w nowości wydawnicze atrakcyjne dla uczniów zarówno z beletrystyki jak
i literatury popularnonaukowej.

Wyrażamy nadzieję, że wszystkie nasze działania przyczynią się do wzrostu zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży.

Bożena Głogowska

 

Zobacz zdjęcia >>>

 

' W polskim Carcassonne...'

10 maja 2017r. uczniowie klas IV-VI PSP w Wilkowej zwiedzili Szydłów zwany 'polskim Carcassonne'. Nazwa ta wzięła się z faktu zachowania w Szydłowie XIV - wiecznego układu urbanistycznego średniowiecznego miasta z zachowanymi w dobrym stanie murami obronnymi.

Uczniowie zostali zapoznani z historią tego urokliwego miejsca przez panią przewodnik , która swoją opowieścią zaciekawiła szkolnych turystów. Trasa wycieczki wiodła od kościoła Św. Władysława , starówki do Synagogi . Zwiedzono mury obronne miasta, izbę pamięci Józefa Piłsudskiego , skarbczyk oraz salę tortur. Ten punkt programu wzbudził szczególne zainteresowanie. Ostatnim miejscem na trasie zwiedzania był mały kościółek Wszystkich Świętych, gdzie uczniowie mogli podziwiać freski oraz doskonałą akustykę tego miejsca.

Katarzyna Morawska

Zobacz zdjęcia >>>

" WIWAT MAJ, WIWAT KONSTYTUCJA"

4 maja 2017r. uczniowie klasy II przedstawili program artystyczny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zebranej publiczności zostały przedstawione wiersze i piosenki, które upamiętniły to ważne dla Polski wydarzenie.

Zwieńczeniem uroczystości był taniec polonez wykonany przez dziewczęta i chłopców z klasy II. Swoją pomoc w śpiewie zaoferowały również uczennice klasy V należące do chóru szkolnego. Słowo wstępne przed akademią wygłosili uczniowie Samorządu Uczniowskiego, wskazując na szczególne znaczenie patriotyczne tego wydarzenia. Na koniec uroczystości pani Dyrektor Bogusława Strzępek podziękowała uczniom, nauczycielom i zebranym rodzicom za przygotowanie uroczystości.

Katarzyna Morawska

Zobacz zdjęcia >>

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Zobacz zdjęcia >>>

JASEŁKA

Zobacz zdjęcia >>>

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Dnia 12 grudnia 2016 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III z Wilkowej wraz z wychowawcami wybrali się na długo oczekiwane spotkanie z Mikołajem, które odbyło się w "FIGLOLANDZIE" w Tarnobrzegu. Dzieci mogły dać upust swojej energii pokonując liczne labirynty, przeszkody, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe. Radości nie było końca. W pewnej chwili rozległ się dźwięk dzwonka i do sali zawitał Mikołaj z workami pełnymi podarków. Każde dziecko zostało hojnie obdarowane po wykonaniu zadania wyznaczonego przez Mikołaja. To był bardzo udany dzień.

Grażyna Żak

Zobacz zdjęcia >>>

JEDEN MAMY ŚWIAT - TEATRZYK EKOLOGICZNY

Zobacz zdjęcia >>>

WYSTĘP ARTYSTÓW CYRKOWYCH

Zobacz zdjęcia >>>

ŚWIĘTO 11 LISTOPADA OCZAMI UCZNIÓW VI KLASY

Dnia 10 listopada 2016 r. w PSP w Wilkowej odbył się uroczysty Wyjaśnili znaczenie polskich narodowych, wspomnieli o rozbiorach, Kościuszce, kosynierach, Legionach Polskich we Włoszech, powstaniach narodowych, I Wojnie Światowej, aż doszli do roku 1918. Wtedy to szóstoklasiści oznajmili wszystkim: "Rok 1918 - wielka radość, koniec wojny. 11 listopada Polska odzyskuje niepodległość po 123 latach niewoli. J. Piłsudzki otrzymuje wkrótce najwyższą władzę jako Naczelnik Państwa". Następnie uczniowie prowadzący akademię starali się udowodnić widzom, że poświęcenie i patriotyzm to słowa nadal ważne i aktualne. Podsumowaniem tego stwierdzenia była wykonana na koniec uroczystości piosenka "Kocham Cię Polsko".

Marcin Reczek

Zobacz zdjęcia >>>

ŚNIADANIE DAJE MOC

Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Dlatego też przystąpiliśmy do programu, w ramach którego 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc, zorganizowaliśmy wspólne śniadanie w klasach I-III. Stworzyliśmy warunki, aby dzieci mogły razem przygotować i zjeść najważniejszy posiłek dnia. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na podsumowanie całej akcji, czyli śniadanie. Rodzice aktywnie włączyli się do przygotowań, wyposażając dzieci w odpowiednie produkty. Grupy uczniów przystąpiły do wykonania wysp kanapkowych ze swoich ulubionych, ale zdrowych składników. Dzieciaki miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inni i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Okazało się, że nawet najmłodsi potrafią skomponować kolorowe, urozmaicone, a przede wszystkim zdrowe i pożywne danie.

Grażyna Żak

Zobacz zdjęcia >>>

ŚLUBOWANIE I KLASY

27 października 2016 r. - na ten dzień pierwszoklasiści czekali od dawna, ćwicząc sumiennie wyznaczone role. Moment ślubowania i pasowania na ucznia odbywa się bowiem dopiero wtedy, kiedy główni bohaterowie wykażą się nabytymi w ciągu pierwszych szkolnych tygodni umiejętnościami. Klasa I zaprezentowała występ artystyczny, deklamując i śpiewając przygotowane utwory. Uczniowie wykazali się również wiedzą na temat samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Po udanych występach dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a dyrektor szkoły Bogusława Strzępek dokonała pasowania ich na uczniów I klasy PSP w Wilkowej (przy pomocy wielkiego ołówka). Od tego momentu do naszej społeczności przynależą:

Karolina Godos,

Michał Kądziela,

Amelia Kowalik,

Wiktoria Kowalik,

Zuzanna Kwiecień

Bartosz Macias

Julia Wydra.

Rodzice stanęli na wysokości zadania, przygotowując dla swoich pociech słodkie rogi obfitości oraz poczęstunek dla całej szkolnej społecznościi.

Grażyna Żak

Zobacz zdjęcia >>>

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ W PSP W WILKOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań i życzeń dla nauczycieli oraz pracowników szkoły. Uczniowie podziękowali nauczycielom za poświęcenie i trud włożony w ich wychowanie przygotowując uroczystą akademię. Program artystyczny składał się z piosenek, wierszy, prezentacji układu tanecznego oraz zabawnych scenek z życia klasy. Dzieci do występu zostały przygotowane przez p. Katarzynę Morawską i p. Stanisławę Świerk. Uroczystość swoją obecnością uświetniły emerytowane nauczycielki naszej szkoły. Ponadto każdy nauczyciel naszej szkoły otrzymał symboliczną różę w podzięce za wykonywaną pracę. Pod koniec uroczystości głos zabrała p. dyrektor Bogusława Strzępek, która wszystkim swoim pracownikom życzyła sukcesów zawodowych oraz radości z wykonywanej pracy.

Katarzyna Morawska

Zobacz zdjęcia >>>

Rok szkolny 2016/2017